2005 Super HPRA Speed Fest Results - Human Powered Vehicle and Recumbent Bike Races
2005 Super HPRA Speed Fest Results
Held Saturday, May 21, 2005 at the Grundy County Speedway, Morris, Illinois

Thanks to everyone involved, this first time event went off without problems, and we even managed to finish before we were kicked off the track. A special thanks to race organizers/promoters Steve, LaVerne, and Teresa Spencer, race organizer/track tester Dave Balfour, race flagmeister Len Brunkalla, the racers, the announcer Tom, everyone at the Grundy Speedway, and everyone else who had a hand in making the event run smoothly. Thanks to the Bike Rack for providing the great trophies. And a super special thanks to LaVerne for actually providing CASH PRIZES. The new sprint timing system I built for the Michigan HPV group worked great. The planned exhibition last man out race to be run during the sprint car intermission did not happen as planned due to some timing and logistics issues that will be worked out for next year. 
Race Picture here
 
Prizes awarded:

Streamliner
1st-$250/Trophy
2nd-$100/Trophy
3rd-$50/Trophy
     All Other Classes
1st-$50/Trophy
2nd-Trophy
3rd-Trophy
     Grundy County speedway specs: 
0.333 mile asphalt mildly banked oval. Asphalt texture "medium". Moderate expansion cracks meant 'liners with suspension had a distinct advantage.  Good high speed track.
1 Lap Flying Start Sprints
All vehicles had a one lap run-up except for streamliner class vehicles which had a three lap run-up 
Num Name Class Bike Place
In Class
Time MPH KPH  
70 Rick Gritters Streamliner Gritters 'Liner 1 31.87 37.64 60.58  
20 Tony Levand Streamliner Levland LWB coroliner 2 33.44 35.87 57.74  
41 Sean Costin Streamliner Coslinger II 3 33.50 35.81 57.63  
6 Sam Whittingham Streamliner Varna 4 33.97 35.31 56.83  
11 Kevin Berls Streamliner Berls Varna clone 5 34.06 35.22 56.68  
5 Warren Beauchamp Streamliner Barracuda 6 34.31 34.96 56.27  
21 Dave Balfour Streamliner Balfour carbon lowracer 7 37.72 31.80 51.18  
3 Dan Glatch Streamliner Jung Pirhana 8 42.07 28.51 45.89  
22 Richard Myers Streamliner Baron with tailbox 9 42.91 27.95 44.99  
1 Dave Pearson Streamliner Infinity SWB  10 44.78 26.79 43.11  
135 Thom Ollinger SuperStreet Ollinger Coroliner 1 32.84 36.53 58.79  
150 Tyger Johnson SuperStreet Lightning F40 2 33.94 35.34 56.89  
160 Mike Mowett SuperStreet Socked upright 3 35.00 34.27 55.16  
171 Ralph Koser SuperStreet Koser FWD miniliner 4 36.56 32.81 52.81  
184 Frank Lindley SuperStreet Infinity SWB Coroliner 5 46.00 26.08 41.97  
101 Earl Russell SuperStreet Socked Ti-Rush 6 DNR DNR DNR  
250 Gary Toy SuperStock Cobra lowracer 1 36.78      
223 Jay Hieberger SuperStock Challenge Jester 2 36.88 32.53 52.35  
277 Alan Ariail SuperStock Velokraft NoCom 3 40.12 29.90 48.12  
222 Phil Heiberger SuperStock Cattrike Speed 4 42.88 27.97 45.03  
235 Steve Spencer SuperStock Lowered BikeE 5 44.81 26.77 43.09  
370 Rick Gritters Stock Gritters lowracer 1 32.94 36.42 58.61  
306 Sam Whittingham Stock Gritters microlowracer 2 34.75 34.52 55.56  
417 Jack Sochlacki Stock SpeedMachine 3 36.88 32.53 52.35  
411 Gary Toy Stock Cobra lowracer 4 36.93 32.48 52.28  
340 Dennis Grelk Stock Challenge Jester 5 38.69 31.00 49.90  
350 Warren Beauchamp Stock Velokraft NoCom 6 39.25 30.56 49.19  
377 Alan Ariail Stock Velokraft NoCom 7 40.41 29.68 47.78  
486 Paul Pancella Stock Volae highracer 8 40.81 29.39 47.31  
345 Robert Palmer Stock Volae 9 41.22 29.10 46.84  
302 Jeff Hunn Stock M5 Shockproof 10 41.34 29.02 46.70  
504 Charlie Ollinger Junior M5 lowracer 1 41.81 28.69 46.18  
607 Barb Prendergast Women Velokraft VK 1 43.91 27.32 43.97  
609 Wendy Toy Women Brick lowracer 2 44.25 27.11 43.63  
677 Kathleen Eagen Women Cattrike 3 53.97 22.23 35.77  
610 Jane Hunn Women Earthcycles Sunset 4 54.38 22.06 35.50  
605 Anna Lee Husband Women SpeedMachine 5 57.62 20.82 33.51  
711 Jeff and Jane Hunn  Multi-rider Ollinger Tandem 1 45.25 26.51 42.67  
702 Joe and Tess Machlan  Multi-rider Brick Tandem 2 64.78 18.52 29.80  
30 Minute Race
Num Name Class   Pos 
In Class
Pos 
Overall
Laps Total Tm Avg. 
Speed
Best 
Spd
Diff
370 Rick  Gritters Stock Gritters lowracer 1 1 44 30:22.673 28.939 32.854 -
377 Alan Arial Stock Velokraft NoCom 2 2 44 30:24.534 28.91 31.184 1.861
410 Gary Toy Stock Cobra  3 3 44 30:32.941 28.777 31.461 10.268
306 Sam Whittingham Stock Gritters micro 4 4 44 30:41.552 28.77 31.543 8.112
305 Warren Beauchamp Stock Velokraft NoCom 5 5 40 30:41.516 26.039 31.631 4 Laps
315 Jeff  Hunn Stock M5 Shockproof 6 7 38 30:22.711 24.993 28.971 19.23
340 Dennis Grelk Stock Jester 7 8 38 30:24.129 24.973 28.748 20.648
417 Jack Sochacki Stock SpeedMachine 8 9 37 30:03.038 24.6 28.765 7 Laps
345 Robert Palmer Stock Volae 9 12 36 30:38.519 23.474 24.378 3.294
486 Paul Pancella Stock Volae 10 13 35 30:08.289 23.203 25.999 9 Laps
504 Charlie Ollinger Junior M5 lowracer 1 6 38 30:03.481 25.259 29.116 6 Laps
609 Wendy Toy Women Brick lowracer 1 10 36 30:35.225 23.516 26.116 8 Laps
607 Barb  Prendergast Women Velokraft VK 2 11 36 30:35.297 23.515 26.351 0.072
610 Jane  Hunn Women Sunset 3 14 29 30:42.281 18.871 20.419 15 Laps
677 Kathy Eagen Women CatTrike 4 15 29 30:55.915 18.732 20.403 13.634
605 Ana Lee  Husband Women SpeedMachine 5 16 22 29:18.159 15.001 18.072 22 Laps
One Hour Race
Num

Name

Class   Pos 
In Class
Pos 
Overall
Laps Total Tm Avg. 
Speed
Best 
Spd
Diff
70 Rick Gritters Streamliner Gritters 'liner 1 1 101 1:00:07.863 33.560 36.926 -
11 Kevin  Berls Streamliner Berls Varna Clone 2 2 94 1:00:18.245 31.144 32.847 7 Laps
3 Dan Glatch Streamliner Jung Pirhana 3 5 86 1:00:29.596 28.404 29.71 15 Laps
20 Tony  Levland Streamliner Levland LWB coroliner 4 7 81 1:00:12.324 26.881 30.323 20 Laps
41 Sean Costin Streamliner Coslinger II 5 8 81 1:00:30.593 26.746 35.055 18.269
5 Warren  Beauchamp Streamliner Barracuda 6 10 80 1:00:57.325 26.222 30.776 21 Laps
21 Dave  Balfour Streamliner Balfour carbon lowracer 7 13 73 1:00:58.115 23.923 28.6 28 Laps
1 Dave Pearson Streamliner Infinity SWB coroliner 8 16 68 1:00:39.922 22.396 24.241 33 Laps
22 Rich Myers Streamliner Baron with tailbox 9 17 67 1:00:39.783 22.067 23.675 34 Laps
6 Sam Whittingham Streamliner Varna 10 20 51 1:00:35.192 16.819 37.089 50 Laps
150 Tyger Johnson SuperStreet F-40 1 3 91 1:00:24.512 30.098 32.237 10 Laps
135 Thom Ollinger SuperStreet Ollinger Coro-Liner 2 4 88 1:00:24.831 29.103 31.697 13 Laps
171 Ralph Koser SuperStreet Koser microliner 3 6 85 1:00:34.151 28.039 30.005 16 Laps
160 Mike Mowett SuperStreet socked upright 4 12 78 1:00:14.875 25.867 31.038 23 Laps
101 Earl Russel SuperStreet socked ti-rush 5 14 71 1:00:23.560 23.489 27.574 30 Laps
184 Frank  Lindley SuperStreet Infinity SWB coroliner 6 22 32 34:16.818 18.651 20.966 69 Laps
250 Gary Toy SuperStock Cobra 1 9 81 1:00:42.926 26.655 30.181 30.602
277 Alan  Ariail SuperStock NoCom 2 11 79 1:00:28.815 26.098 28.905 22 Laps
233 Jay Heiberger SuperStock Baron 3 15 71 1:00:33.454 23.425 27.465 9.894
235 Steve  Spencer SuperStock lowered BikeE 4 18 66 1:00:23.945 21.833 23.918 35 Laps
222 Phil Heiberger SuperStock CatTrike Speed 5 19 64 1:00:24.785 21.166 23.731 37 Laps
711 Jeff & Jane  Hunn MultiRider Ollinger Tandem 1 21 34 30:40.775 22.142 23.516 67 Laps
702 Joe  Brooks & 
Tess Machlan 
MultiRider Brick Tandem 2 23 22 30:19.475 14.495 15.853 79 Laps

Back to the HPRA racing results